Sommarsvepet v. 29

Utan inbördes ordning publiceras här de tävlingsresultat från v. 29 som vi har fått in. Stort grattis till alla fina ekipage och tack för att ni delar med er!


Isabel Nordström och Gevas Maverick

Isabel Nordström och Gevas Maverick (val f-07 hos Eva Svensson e Backuddens Mountain Haze u Ulricedahls Tamara e Carnaby Patrick Hooligan). Segrare i LA:P1 vid Söderhamnsortens RF vecka 29. Foto: Sussie Nordström

Vilma Hedlund – Glentrasna Girl

Vilma Hedlund – Glentrasna Girl (sto f-06 e Lettermuckoo Lad – Moy Johnny’s Pride). Seger i 110 cm (LA) och 120 cm (MsvB) vilket också gav en andraplats i totalen i Norrlandsmästerskapet vid Näsets RS vecka 29. Foto: Anna Norin

Ellen Nordberg och Mount Ross Sprinter

Ellen Nordberg och Mount Ross Sprinter (val f-11 e Lycon Cong Blossom – Mac Owen). Segrare i 105 cm (LB+) och Distriktsmästare (Mittsvenska) vid Näsets RS vecka 29. Foto: Karin Nordberg Ferm

Tindra Palmér och  Munsboro Highlander ex Highfield Melody (val f-16 e I Love You Melody – Gwennic de Goariva). Vinst i LA+ kat C vid Näsets RS vecka 29.  Foto: Anna Olsson

Tindra Palmér och  Munsboro Highlander

Tindra Palmér och  Munsboro Highlander ex Highfield Melody (val f-16 e I Love You Melody – Gwennic de Goariva). Vinst i LA+ kat C vid Näsets RS vecka 29.  Foto: Anna Olsson

Moa Lööv och Lahinch Fairytail

Moa Lööv och Lahinch Fairytail (sto f-18 e Lehid Canal Prince – Windy Day). Felfri runda i 70 cm (LD A:0) Svärdsjö RK vecka 29. Foto: Fredric Lööv

Emmy Lundberg och Balleygraney

Emmy Lundberg och Balleygraney (val f-11 e Garryhinch Finn – Chocolate Buttons). Två segrar LA och en Msv B vilket resulterade i Meetingvinnare dag 2 kat C och Norrlandsmästar kat C vid Näsets RS vecka 29. Foto: Privat

Sophie Eskilsson och Molliere

Sophie Eskilsson och Molliere (val f-03 hos Margareta & Bo Wetterblad e Juno Rory u Brolötens Samba e Finney Master) placerad 2:a i LD kat C vid Svärdsjö RK vecka 29. Foto: Åsa Hägglund

Emmeline och Coleman Rock

Emmeline Eskilsson och Coleman Rock (val f-13 e Tulira Robuck – Gowna Bay) placerad 4:a i LD kat D vid Svärdsjö RK vecka 29. Foto: Anna Eskilsson

Lovisa Norberg och Glencairn Sandy

Lovisa Norberg och Glencairn Sandy (val-10 e Black Dandy – Slaney). Vinst i LA:1 vid Jönköpings FK vecka 29. Foto: Stefan Norberg

Alicia Atterskog och Benmore Katie

Alicia Atterskog och Benmore Katie (sto f-12 e Shadow’s Dun – Windy Day). Vinst och andra placering i varsin LC och en tredje plats i LD+ Strömstads RK vecka 29. Foto: Jessica Atterskog

Tuva Lindeberg och Donegreagh Fifi’s Memory

Tuva Lindeberg och Donegreagh Fifi’s Memory (sto f-12 e Donegreagh Cuaifeach – Lintavon Tempest). Vinst i LB kat D vid Strömstads RK vecka 29. Foto: Anna Lindeberg

Ida Erbro och Lisross Archer

Ida Erbro och Lisross Archer (val f-17 e Moonwalker – Robe Thunder Dun). Felfria i LB vid Strömstads RK vecka 29 och nu kvalade till ungponnychampionatet. Foto: Hanna Erbro

Isabelle Enochsson och Tasty Sunset

Isabelle Enochsson och Tasty Sunset (sto f-13 e Tasty Pride – Island Lad). Vinst i LC, LC+ och LB, en tredjeplacering i LB kat C vid Hittarps RK samt vann även Kullagunnarstorpsrundan Cup kat C. vecka 29. Foto: Anders Enochsson

Fredrica Sandberg och Doovins Buachaill Bui

Fredrica Sandberg och Doovins Buachaill Bui (val f-11 e Ross Fear Bui – Derrigragh Robin). Vinst i LC och andra placering i LC kat D vid RK Udden vecka 29. Foto: Catharina Sandberg

Stella Lindquist och Belclare Paddy

Stella Lindquist och Belclare Paddy (val f-13 e Camber Paddy – Fairyhill Fort). Vinst i LA+ kat D vid Anebyortens RF vecka 29. Foto: Erika Lindquist

Mira Ögren Volic och Aimee’s Pride

Mira Ögren Volic och Aimee’s Pride (sto f-13 e: Maecon Boy – ue: Coosheen Bailey) Vinst och 4:e plats i LB kat D vid Anebyortens RK vecka 29. Foto: Kristina Ögren

Lovisa Mattsson och Corleone II

Lovisa Mattsson och Corleone II (val-12 hos Marina Pettersson e Poetic Kelly u Coriona e Värnbergs Orion). Vinst i LB kat D vid Anebyortens RK vecka 29. Foto: Madeleine Mattsson

Klara Mattsson och Bjennesby Darin

Klara Mattsson – Bjennesby Darin (val f-16 hos Kerstin Johansson e Vox Pop de l’Aulne u Coriona e Värnbergs Orion). Andra placerade i LD+ kat C vid Anebyortens RK vecka 29. Foto: Madeleine Mattsson

Emilia Mellmark och Stowlin Kid

Emilia Mellmark och Stowlin Kid (val f-07 e Windy’s Boy – Aran Flight). Vinst i LC:1 kat D vid RK Udden vecka 29. Foto: Helen Jonsson

Izabelle Åkesson och Celtic Glashouse Mist

Izabelle Åkesson och Celtic Glashouse Mist (sto f-08 e Dexter Leam Pondi – Corcullen Silver Belle). Två vinster i LC kat C hos Ryttarkamraterna Kumla vecka 29. Foto: Magnus Åkesson

Stella Svensson och Western Shelly

Stella Svensson och Western Shelly (sto f-09 e I Love You Melody –  Glencarrig Prince). Andra plats i LC och vinst i LB, och tvåa i cupen Kullagunnarstorpsrundan kat C, Hittarps RK vecka 29. Foto: Johanna Claesson.

Emilia Torstensson och Sliabh Foxy

Emilia Torstensson och Sliabh Foxy (sto f-12 e Robe Thunder – Glenvalley Grey). Tredjeplats i LC+, andra plats i LB och totalseger i Hjortcupen kat C, Anebyortens RK vecka 29. Foto: Åsa Torstensson

Emma Jönsson och Inchmore Silver

Emma Jönsson och Inchmore Silver (val f-02 e Seafield Silver Dun – Seafield Pookhaun). Vinst i LD kat D, Hittarps RK vecka 29. Foto: Heidi Andersen


Stort grattis igen och välkomna att fortsätta dela med er av era fina prestationer!

Author: admin